Április utolsó hétvégéjén immár harmincadik, jubileumi alkalommal rendezték meg a Francia-Magyar Radiológiai Szimpóziumot, amelynek ezúttal az esztergomi Grand Hotel adott otthont. Az esemény számos érdekességet és pozitív tapasztalatot nyújtott és biztos vagyok benne, hogy mindenki számára emlékezetes élmény maradt.
A jó hangulatot a kellemes időjárás, a gördülékeny check-in, a regisztrációs pultban ülő, a K&M Congress irodából ismerős mosolygó arcok, az impozáns épület és a remek kilátás alapozták meg. A tágas szobák, a szálloda kiváló szolgáltatásai és a személyzet barátságossága is hozzájárult a rendezvény sikeréhez.
A mobil applikáció, amely segítette a résztvevők tájékozódását, nagyon jól működött, és mindent könnyen megtaláltunk a telefonunkon keresztül. Bízom benne, hogy a jövőben további előnyeit, pl élő szavazás, kérdésfeltevés, tesztírás is kihasználhatjuk.
A szerdai workshopok két teremben, párhuzamosan zajlottak: az egyikben a lép képalkotása után a diffúz interstitialis tüdőbetegségekről, a másikban az ischaemiás és vérzéses stroke után a csont- és lágyrészdaganatokról hangzott el egy-egy értékes előadás. A rengeteg hasznos információt ezúttal nyolc, jól felkészült kolléga szinkrontolmácsolással közvetítette. Nem lehetünk nekik elég hálásak fáradhatatlanságukért.
Jól próbára tette szókincsüket és a filozófiában való jártasságukat Pierre-Jean Valette professzor, aki a workshopok után A radiológus szociológiája című előadásával emlékezett vissza, olykor a fókuszt némiképp elvesztve, az elmúlt évtizedekre.
Aki a csütörtök esti, Sakk Matt Company által húzott talpalávaló helyett egy pihentető alvás előnyeit élvezte, az a csütörtök reggeli ünnepélyes megnyitón találkozhatott a magyar és a francia radiológus társaság elnökével, a szimpózium jelenlegi és korábbi elnökeivel és tanúja lehetett egy megható pillanatnak, mikor az MRT tiszteletbeli tagjává fogadta Valette professzort. Baranovics Andrea harmonikajátéka üde színfoltként zárta a reggelt.
A csütörtöki program MSK, uroradiológia és hasi képalkotás mellett nem-interpretációs témájú előadásokban is bővelkedett. Marie-France Bellin, a francia társaság elnöke a radiológia perspektíváiról, Nicolas Sans a dél-francia egészségügyi ellátás szervezésről és a teleradiológia szerepéről mondta el tapasztalatait. Christophe Aubé a francia radiológus szakorvosképzés jelenlegi helyzetéről, a kompetencia alapú képzés előnyeiről, a diagnosztikus és intervenciós radiológia kapcsolatáról, kutatási és oktatási lehetőségekről, módszerekről beszélt egyre kisebb közönség előtt. Talán a kiadós ebéd vagy a szálloda vonzó wellness szolgáltatásai tehetnek róla, hogy Jean-Pierre Tasu mesterséges intelligenciáról tartott, egyébként érdekes és populáris eszközöket felvonultató, késő délutáni előadásán már igen megcsappant a hallgatóság. (Pedig nem kerülhetjük el az AI-jal való találkozást. Ki tudja, ezt a szöveget is nem a ChatGPT írta-e…? 😊)
Csütörtök estére feléledt a társaság és Gerendás Péter dalestje után még a szimpózium és Tarján Zsolt születésnapját is megünnepelte: helyet szorítottunk az ünnepi tortának nem csak a teremben, de az emésztőrendszerben is.
A konferencia zárónapjának programját is áthatották az új technikák: az AI COPD kvantitatív elemzésben, tüdőszűrésben és neurodegeneratív betegségekben várható szerepétől az intervenciós robotokig sok-sok jövőbemutató újdonságot megismerhetett az a 243 kolléga, aki részt vett a 30. Jubileumi Francia-Magyar Radiológiai Szimpóziumon.
Ezúton, azt hiszem, a többiek nevében is, köszönöm a szervezést a szimpózium elnökeinek, Kerpel-Fronius Annának, Barta Andrásnak, Forrai Gábornak és Jean-Pierre Tasu-nak.
Save the date, akarom mondani, réserve cette date: 2024. 04.17-20.!!!